Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o.

OGŁOSZENIE W SPRAWIE WYKORZYSTANIA KOMUNALNYCH OSADÓW

Utworzono dnia 13.03.2019
Czcionka:

ROLNICZE WYKORZYSTANIE KOMUNALNYCH OSADÓW ŚCIEKOWYCH

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne sp.  z o. o. w Konarzynach zaprasza do współpracy rolników, osoby fizyczne, czy prawne władające nieruchomością gruntową, które są zainteresowane nawożeniem gleb i roślin ustabilizowanymi osadami ściekowymi  pochodzącymi z oczyszczalni ścieków w Zielonej Hucie. 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie komunalnych osadów  ściekowych ustabilizowane komunalne osady ściekowe powstające na oczyszczalni  ścieków w Zielonej Hucie są poddawane regularnym badaniom wykonywanymi przez akredytowane laboratorium. Wyniki badań wskazują, iż posiadany osad spełnia warunki do rolniczego wykorzystania i  posiada dobre parametry nawozowe, które powodują polepszenie standardów jakości ziemi.

Zalety stosowania osadów ściekowych:

  • polepsza właściwości gleby,
  • zmniejsza zakwaszenie gleby,
  • pozwala zachować stały, odpowiedni stan gleby,
  • pomaga naprawić większość negatywnych skutków stosowania nawozów mineralnych,
  • korzystnie wpływa na plonowanie roślin,
  • jest dobrym źródłem azotu i fosforu.

Zgodnie z ustawą o  odpadach osady mogą być stosowane:

  • w rolnictwie, rozumianym, jako uprawa wszystkich płodów rolnych wprowadzanych do obrotu handlowego, włączając w to uprawy przeznaczone do produkcji pasz,
  • do uprawy roślin przeznaczonych do kompostu,
  • do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz,
  • do rekultywacji terenów, w tym gruntów na cele rolne.

Komunalnych osadów ściekowych nie wolno stosować  na terenach objętych formami ochrony przyrody, w  bezpośrednim sąsiedztwie ujęć, cieków, jezior o spadku powyżej 10 %, na gruntach przeznaczonych pod uprawę roślin przeznaczonych do spożycia, których części jadalne bezpośrednio stykają się  z ziemią i są spożywane w stanie  surowym. Szczegółowy wykaz ograniczeń stosowania osadów ściekowych określa ustawa o odpadach art. 96.

Gminne Przedsiębiosrtwo Komunalne sp.  z o.o. w Konarzynach zapewnia przeprowadzenie badań laboratoryjnych gruntów, na których będą zagospodarowane osady oraz jego monitoring w akredytowanym laboratorium, Spółka zapewnia również załadunek i tarnsport na miejsce przeznaczenia niniejszego osadu.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zgłaszania się do Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp.  z o. o. w Konarzynach,  ul. Szkolna 7,  89-607 Konarzyny  od poniedziałku do piątku w godzinach 730 - 1530 . Dodatkowych informacji udzielamy również pod numerem telefonu (59)8331011.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Luty 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Imieniny